Důležitost dobrého zubního zdraví pro vaše domácí mazlíčky

je zubní choroba pro domácí zvířata nejčastěji diagnostikovaným zdravotním problémem. Psi a kočky jsou obzvláště náchylné k onemocněním zubů a dásní. Podle Americké veterinární zubní společnosti vykazuje ohromující 80 procent psů a 70 procent koček známky onemocnění ústní dutiny ve věku 3.

Normální zuby u koček i psů by měly být bílé nebo jen trochu žluté. Dásně by měly být světle růžové a hladké (s výjimkou plemen s pigmentovanými dásněmi).

Orální onemocnění začíná nahromaděním plaku a tataru v ústech vašeho domácího mazlíčka. Bez řádné preventivní a terapeutické péče vede plak a tatarské nahromadění k periodontálnímu onemocnění, které se projevuje v červených a/nebo oteklých a jemných dásních, špatném dechu a krvácení. Když jsou dásně oteklé, mohou být nepříjemné – dobrým pravidlem je, že pokud to vypadá, že by to mohlo být bolestivé, pravděpodobně to tak je. Domácí mazlíčci jsou mistři v maskování bolesti – v pochybách předpokládejme, že váš mazlíček zažívá alespoň nějaké nepohodlí.

Zánět a infekce spojená s periodontálním onemocněním mohou vést k poškození jiných orgánů, jako je srdce, ledviny a játra, a vést k dalším vážným zdravotním problémům. Zubní onemocnění může být také indikátorem poruch imunitního systému, zejména u koček.

Mezi běžné ukazatele perorálního onemocnění patří špatný dech, změna stravování nebo žvýkání návyků, tlapky na obličeji nebo ústa a depresi. Pokud si něco z toho všimnete, nečekejte, až příští roční kontrolu vašeho psa, vezměte ho na veterinární lékař na rozsáhlou zkoušku.

Kočky zřídka vykazují vůbec jakékoli příznaky, pokud situace není doslova život ohrožující život. Budou jíst, i když jejich úroveň chronické bolesti v ústech by poslala osobu do pohotovostní místnosti. Téměř nikdy netlačili na tváři, dokonce i s uvolněnými nebo abscesovanými zuby. Dostanou docela páchnoucí dech z konzumace krmiva pro kočky, takže je těžké to říct tím, že voní dech, ať už má vaše kočka zubní onemocnění nebo jen snídaně. Ale i když nám to příliš neukazují ve způsobu vnějších příznaků, chronické onemocnění dentálního/periodontálního onemocnění může způsobit závažné a obvykle nevratné poškození vnitřních orgánů. Je proto důležité získat pravidelné veterinární zkoušky nejméně jednou ročně a dvakrát ročně u koček šest a více let nebo pro kočky se známou historií zubních problémů.

Vzhledem k tomu, že naši mazlíčci nebudou jen sedět a otevřít ústa, aby si zuby čistily jako lidé, zubní postupy pro domácí zvířata vyžadují obecnou anestézii, což je mnoho majitelů domácích zvířat nervózními. I když vždy existují rizika s anestezií, lze je minimalizovat s rozsáhlou předanestetickou kontrolou, včetně krve, aby vyhodnotil funkci ledvin a jater a vyloučil další základní zdravotní problémy. To vašemu veterinárnímu lékaři umožní přizpůsobit anestezii zdravotnímu stavu a potenciálním potřebám vašeho domácího mazlíčka. Mějte na paměti, že ponechání neléčení zubních chorob může představovat mnohem větší riziko než anestézie.

Pro více informací o anestezii pro domácí mazlíčky si přečtěte tento hostující příspěvek Dr. Louise Murrayové o bezpečné anestezii pro domácí zvířata.

Zvláštní poděkování patří Dr. Fern Cristovi z Cat Hospital of Fairfax za její příspěvek k tomuto článku.

Ingrid King

«Šťastný Halloween z vědomé kočky
Rozhovor se zakladatelem a editorem Moderncat »

5 komentářů k důležitosti dobrého zubního zdraví pro vaše domácí mazlíčky

Ingrid říká:

27. dubna 2010 v 6:55

Esme, trochu se obávám, že váš veterinář nedoporučuje čištění zubů. Vždy jsem se učil, že pokud existuje gingivitida a dokonce i mírné zarudnutí, je indikováno čištění. Vždy je lepší léčit gingivity ve velmi raných stádiích. Možná budete chtít přemýšlet o tom, že vaše koťátka znovu zkontroluje za tři až šest měsíců, než čekat celý rok.

Kromě kartáčování, které pro většinu rodičů koček není realistické, existuje několik dalších věcí, které můžete udělat:

– Eliminujte suché jídlo. Na rozdíl od toho, co většina lidí věří (a bohužel, na rozdíl od toho, co mnoho veterinářů doporučuje), je suché jídlo pro zuby špatné. Zbytek ze suchého jídla se drží zubů a způsobuje více plaku než konzervované jídlo. Doporučuji konzervovanou stravu bez zrn.

– Do jejich pitné vody můžete přidat oxyfresh ústa. Používám to pro Amber a Allegra a také jsem viděl úžasný úspěch s kočkami v mých letech na veterinárních klinikách.

– Tento poslední je pro většinu lidí trochu skokem a já jsem to neudělal ani se svým vlastním, ale nechat kočky žvýkat nějaké syrové kosti může opravdu pomoci seškrábat zuby čisté. Budete muset provést výzkum ohledně toho, které kosti jsou bezpečné používat, a to by mělo být provedeno pouze pod dohledem.

Pokud jste neměli šanci poslouchat nahrávku našeho semináře žádat veterinář, možná to budete chtít udělat – je tu úžasný segment o zubním zdraví, Dr. Crist jde do úžasných detailů o tom, proč je tak důležitý a také asi o prevence.

Doufám, že tato pomoc. Pokud máte nějaké dotazy, dejte mi vědět.

Odpověď

Esme říká:

27. dubna 2010 ve 12:51null

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Previous post Jak běžně vám váš pes přináší úsměv na tváři?
Next post Představujeme novou sbírku Hauspanther od PrimeTime Petz